irys-dent.com.ua

Регионы РоссииШкола акробатики

Питання видалення зубів мудрості є одним з найбільш обговорюваних на стоматологічному прийомі. Чи потрібно їх видаляти? Якщо потрібно, то навіщо? Колектив нашої клініки буде дуже радий, якщо дана стаття проллє світло на проблематику видалення зубів мудрості, зніме Ваші питання і сприятиме взаєморозумінню з Вашим лікуючим лікарем.

Отже, чи потрібні людині зуби мудрості? Хоча в цьому питанні слід було б уточнити, сказавши «сучасній людині». Адже зі всіх функцій, які виконують зуби (вимовляння звуків, висота прикусу, косметична і т.д.), на частку зубів мудрості залишилася сама давня - функція жування. Дійсно, для наших давніх предків, які харчувалися корінням, механічно і термічно необробленою їжею, для виживання зуби важливі були нарівні з міцним тілом і швидкістю реакції. Але змінюється середовище проживання, умови та вимоги і разом з ними міняється і людина. Зайдіть в палеонтологічний музей або вбийте в пошук в Google "Homo sapiens" і подивіться, як змінився череп сучасної людини в порівнянні з неандертальцем. Узагальнивши, можна виділити, що мозковий череп став більшим, а от жувальний апарат зменшився. У зв'язку зі зменшенням розміру щелеп, логічним було б і зменшення кількість зубів. Що в принципі і відбувається, так як у сучасної людини зуби мудрості визначаються не в кожного індивідуума і у деяких відсутні навіть зачатки цих зубів. Небагато хто з нас може похвалитись тим, що зуби мудрості у нього прорізались без проблем. Але якщо це сталось, то звичайно немає ніякої необхідності їх видаляти, так як за своєю суттю зуби мудрості нічим не відрізняються від великих жувальних зубів, і необхідність видалення виникає тільки в разі нестачі місця для них у зубному ряду.Які ж проблеми можуть викликати зуби мудрості при нестачі місця для них у зубному ряді? Дуже часто виникають різні запальні процеси. Слизова оболонка навколо зуба мудрості набрякає, червоніє. Іноді може виникати набряк відповідної половини обличчя, біль при ковтанні, висока температура, утруднене відкривання рота. Це небезпечні ознаки, які в деяких випадках можуть вимагати госпіталізації в стаціонар. Тому ніколи не намагайтеся самостійно впоратися з Вашою проблемою, довірте її вирішення професіоналу, який зможе своєчасно надати вам допомогу і вберегти від ускладнень!

В інших випадках проблема не настільки очевидна і пацієнт не відразу звертається до лікаря, так як його це не сильно хвилює. У таких ситуаціях зуб мудрості, як правило, частково прорізався. Він може як взагалі не викликати ніяких скарг, так і періодично запалюватися, створюючи ілюзію того, що він поступово прорізується. Чому ілюзію запитаєте Ви? Тому що зуб нікуди вже не росте. Прорізування зуба пов'язане з формуванням його кореня. Після того, як корінь зуба сформувався він більше цього нікуди вже не проріжеться. Ілюзія прорізування виникає за рахунок того, що ми уважно вивчаємо наш зуб мудрості тільки тоді, коли він почав турбувати і хворіти. А це виникає на етапі, коли гостре запалення вже почалося. І разом з болем виник також набряк слизової оболонки навколо зуба мудрості. Як наслідок зуб став більше прикритий яснами. А відповідно після того як запалення вщухне, то разом з болем піде і набряк, а значить зуб мудрості видно буде краще, що власне і створює помилкове відчуття того, що зуб прорізується. Але хронічний перебіг процесу з періодичними загостреннями не настільки безневинний, як може здатися на перший погляд. З одного боку - це джерело хронічної інфекції в організмі, що призводить до зниження імунних сил організму, до алергічних реакцій та інших порушень, які не завжди відразу і пов'яжеш з утрудненим прорізуванням зуба. З іншого боку, при подібному перебізі запального процесу іноді ховається розвиток кісти щелепи, пов'язаної з утрудненим прорізуванням зуба мудрості. Такі кісти іноді досягають значних розмірів, поширюючись на тіло і гілку щелепи, що може потребувати лікування в умовах щелепно-лицевого стаціонару.Також показанням до видалення є випадки, в яких зуб мудрості прорізався не рівно, а під нахилом, при цьому він уперся своєї жувальною поверхнею в пришийкову область сусіднього з ним зуба. У такому випадку можливий розвиток каріозного процесу в цьому зубі. При цьому процес розвивається під яснами і його зовсім не видно, він ніяк себе не проявляє. Іноді, якщо пацієнт несвоєчасно звертається за медичною допомогою, руйнування сусіднього зуба настільки велике, що немає ніякої можливості зберегти і відреставрувати його. І тоді доводиться видаляти зуб мудрості разом із сусіднім зубом.
before

Фото: пацієнтка, що відмовилась видаляти зуби мудрості

after

Фото: через деякий час та ж пацієнтка - у правому куті можна спостерігати, як зуб мудрості руйнує сусідній зуб

Якщо зуб мудрості прорізався в сторону щоки таким чином, що при жуванні Ви постійно прикушує собі щоку, то потрібно звернутись до стоматолога, щоб він пришліфував горби для уникнення прикушування. Якщо це неможливо, тоді слід видалити даний зуб, так як хронічна травма слизової оболонки порожнини рота є чинником розвитку злоякісного процесу.

Але найбільшу кількість питань у пацієнтів викликають випадки, коли необхідно видаляти абсолютно здорові на їх погляд зуби мудрості, з якими у них не було абсолютно ніяких проблем, або вони ще навіть не прорізались і знаходяться в щелепі у вигляді зачатків. Чому ж їх все-таки доводиться видаляти? Відповідь на це питання криється в професіоналізмі лікаря ортодонта, в його здатності бачити результати лікування через рік, два, десять років. І те, що зараз здається чудовим, при несвоєчасному лікуванні і непрофесійному підході може надалі обернутися катастрофою як для пацієнта, так і для лікаря, і нівелювати роки наполегливої і, на перший погляд, успішного ортодонтичного лікування. Справа в тому, що прорізування зубів мудрості у випадках нестачі місця для них у зубному ряді викликає зсув інших зубів. Страждають, як правило, передні однокореневі зуби. Вони можуть висуватися у бік щоки або язика, повертатися уздовж своєї осі, та й просто боліти. Найприкріше, коли це відбувається через рік-два після зняття брекет-системи. У таких випадках роки лікування пройшли даремно, потрібно видаляти зуби мудрості і все починати спочатку. З такими пацієнтами найбільш складно, так як у них постраждали не тільки зуби, але і довіра до лікаря. Щоб цього уникнути грамотний ортодонт завжди почне з планування ортодонтичного лікування. І в цьому плануванні дуже часто йде хірургічна підготовка, яка включає в себе видалення зубів мудрості, які прорізуються або знаходяться на стадії зачатків.

Пам'ятайте! Дана стаття не ставить за мету дати відповідь на запитання чи потрібно видаляти зуб мудрості. Сподіваємось, Ви змогли переконатися, що відповідь на це, здавалося б, просте запитання не настільки очевидна і вимагає уважного і комплексного підходу професіонала. Успіхів Вам! Кожен пацієнт унікальний, кожна ситуація неповторна, ми спробували узагальнити наявний у нас досвід для побудови містка взаєморозуміння між лікарем і пацієнтом.

Якщо у Вас залишилися ще питання чи виникли нові - звертайтеся, наш колектив охоче Вам допоможе. Ремонт квартиры. Ремонт дома
Как похудеть. Правильное питание